Uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia "PRUSA"

W dniach 09-10.10.2015 odbyły główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 100-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Sosnowcu, w których miałem ogromny zaszczyt wziąć udział. Jak wcześniej Państwa informowałem szkolne uroczystości związane z tym jubileuszem trwały już od kilku miesięcy (patrz zakładka aktualności z dnia 16.03.2015).

Kolejnym punktem tych uroczystości była wieczorna Artystyczna Gala, która odbyła się w piątkowy wieczór 09 października w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Na Galę tą przybyli absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego, dyrektor wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Publiczność podziwiała muzyczne talenty nie tylko byłych wychowanków szkoły „PRUSA”, ale także innych artystów. Wspaniałą zabawę zapewnił zgromadzonym na Gali zespół Big Będzin Band na czele ze swoim perkusistą Michałem Rerakiem, koncert skrzypcowy Natalii Strzelczyk oraz soliści i solistki we wspaniałych zaśpiewanych przez siebie utworach: Justyną Kobryń, Weroniką Wroną, Magdaleną Zawadą, obecną maturzystką Beatą Sergiel, Magdaleną Frączek, Konradem Bilskim, który jednocześnie był konferansjerem prowadzącym całą Galę. W trakcie koncertu wysłuchaliśmy ciekawych wspomnień słynnych absolwentów „PRUSA”: profesora Jacka Rykały, artysty fotografika Jerzego Łakomskiego oraz aktora i poety Stefana Szulca.

Kolejnym akordem jubileuszu 100-lecia III LO im. Bolesława Prusa była uroczysta Msza Święta, która rozpoczęła się o godz. 10.00 w Sosnowieckiej Katedrze pw. Najświętszej Marii Panny. Mszę celebrował ksiądz doktor Michał Borda, zaś homilię wygłosił ksiądz Janusz Bochenek, który miał okazję wcześniej nauczać w „Prusie” katechezy. Psalm przepięknie zaśpiewała Katarzyna Przesmycka. Do katedry oprócz dyrektora III LO, nauczycieli, absolwentów i uczniów przybyło także wielu dyrektorów szkół ponad gimnazjalnych z terenu Sosnowca wraz z pocztami sztandarowymi. Po zakończonej Mszy dalsze uroczystości odbywały się już bezpośrednio w III Liceum Ogólnokształcącym.

Uroczysta akademia odbyła się w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej „Prusa”. Wśród obecnych na sali byli m.in.: parlamentarzyści w osobach Pani Poseł Beaty Małeckiej-Libery, Pani Poseł Ewy Malik, władz Miasta Sosnowca na czele z Panem Prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim, Dyrektorzy wielu szkół i uczelni, w tym byli Dyrektorzy „Prusa” Pan Roman Chrzanowski i Pan Roman Hartel, przedstawiciele służb mundurowych, ogromna rzesza absolwentów III LO, uczniowie oraz wielu innych zaproszonych gości. Oprócz wielu wspaniałych przemówień i listów gratulacyjnych z okazji obchodów 100-lecia szkoły na uwagę zasługiwało przekazanie na ręce Dyrektora „Prusa” Pana Piotra Smoka przez Prezydenta Miasta Sosnowca popiersia księdza Franciszka Raczyńskiego, współzałożyciela Gimnazjum Męskiego im. Bolesława Prusa w 1915 roku oraz oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez absolwentów rocznika 1969 specjalnie na ten jubileusz. Całość akademii dopełniło przedstawienie wyreżyserowany przez Panią Krystnę Narską byłą nauczyciel III LO i zagrane przez uczniów „Prusa”, które pokazało najważniejsze historyczne aspekty i osoby związane przez ten okres czasu ze szkołą. Na sam koniec uczniowie w pełnej gracji zatańczyli wspaniałego poloneza.

W trakcie trwających w szkole uroczystości można było otrzymać pamiątki związane ze 100-leciem III LO, ponadto wszyscy chętni mogli wpisać się do pamiątkowej księgi, a głodni coś przekąsić. Wieczorem zaś odbył się Bal Absolwentów. W tym miejscu chciałbym podziękować za zaproszenie oraz pogratulować wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tak wspaniałych uroczystości, w szczególności Pani profesor Magdalenie Pikuzińskiej oraz Panu doktorowi Leszkowi Śliwińskiemu.

Zapraszam Państwa do obejrzenia zdjęć poniżej oraz całości w zakładce galeria 100-lecie PRUSA

W Artykule wykorzystano również informację przekazane przez doktora Pana Leszka Śliwińskiego oraz materiały ze strony internetowej III LO im. Bolesława Prusa w Sosnowcu.