"Strefa cienia" w "PLATER"

W dniu 03.02.2016 w II Liceum Ogólnokszałcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu odbył się spektakl  „Strefa cienia”, który miałem zaszczyt osobiście obejrzeć. Sztuka została przygotowana w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Filozofia trochę niekonwencjonalnie”, który już po raz trzeci został zrealizowany w Liceum „Plater”. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Sosnowca. Aula szkoły, w której miało odbyć się przedstawienie wypełniona była po brzegi już na kilka minut przed rozpoczęciem spektaklu. Wśród osób obecnych na sali byli: rodzice, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz sam Prezydent Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński.

Sztuka nawiązywała do współczesnego konsumpcyjnego świata, w którym na pierwszy plan wysuwają się dobra materialne określające wartość człowieka w społeczeństwie. Pokazywała zbiorowość ludzką w sytuacji moralnej próby, dramatycznego wyboru między wartościami materialnymi, a etycznymi. Sam tytuł sztuki „Strefa cienia” nawiązuje do symboliki fałszu, śmierci, mrocznej strony człowieczej natury. I właśnie te negatywne znaczenia cienia znalazły swoje odzwierciedlenie w spektaklu pokazując w przejaskrawiony i groteskowy sposób hipokryzję ludzi i ich kryzys wartości we współczesnym świecie.

Spektakl został przygotowany przez uczniów II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu, którzy po zakończeniu przedstawienia zostali nagrodzeni potężnymi brawami. W tym miejscu osobom zaangażowanym w projekt, reżyserowi, tym, którzy napisali scenariusz, przygotowali oprawę muzyczną i scenografię, artystom i ich opiekunom, chciałbym złożyć w imieniu własnym, a także w imieniu innych osób oglądających przedstawienie słowa uznania i podziękowania za pomysł, jego realizację i wyrażenie artystyczne, jaki spektakl wywołał u wielu z Nas. Dziękujemy Plateranie i czekamy na jeszcze.

Poniżej zapraszam Państwa do obejrzenia części zdjęć oraz do całości w zakładce galeria „Strefa Cienia” w „PLATER”.

W artykule wykorzystano również materiały udostępnione przez II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu  Pana Jacka Bajer.