LAUR PLATERANKI - XXIII Ogólnopolski Konkurs Jednego Wiersza w „PLATER”

W dniu 09.12.2016 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu odbył się XXIII Ogólnopolski Konkurs Jednego Wiersza o Laur Plateranki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z ogromnej ilości nadesłanych utworów Komisja do ścisłego finału zakwalifikowała 36 wierszy młodych poetów.

Finał konkursu poprzedziła uroczystość uhonorowania pośmiertnego Odznaką Zasłużonego dla Miasta Sosnowca Pana Michała Walińskiego, wybitnego nauczyciela II LO w Sosnowcu i pomysłodawcę Turnieju Jednego Wiersza o Laur Plateranki. Pan Michał Waliński był nauczycielem charyzmatycznym i nietuzinkowym, który dzięki swoim  autorskim programom nauczania języka polskiego, kultury czy filozofii oraz swoim zachowaniem potrafił zaszczepić i wzbudzić w uczniach  zapał i chęci do osiągania jak najwyższych celów, które zaowocowały ich licznymi sukcesami w Olimpiadach przedmiotowych, a dzisiaj przełożyły się na ich zawodową pracę, jako wzorowi pracownicy Uniwersytetów, Teatrów i Instytucji Naukowych.

Sam konkurs poetycki stał na bardzo wysokim poziomie, co w dużym stopniu odzwierciedlały gromkie brawa zgromadzonej publiczności po każdym występie uczestnika. Czas oczekiwania na werdykt Komisji, które oceniały finalistów konkursu w poszczególnych kategoriach umilały występy wokalne, wśród których największe owacje zdobył nauczyciel II LO Pan Marcin Galas. I wreszcie nastąpił moment ogłoszenia wyników konkursu.

I nagrodę i Laur Plateranki zdobyła Klaudia Paszkowska z II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie za wiersz "Wspomnienia z Alzheimera".

II nagrodę zdobyła Julia Uszyńska z XXXIII LO w Warszawie za wiersz „Siłaczka”.

III nagrodę zdobyła Weronika Nieświec z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
w Jastrzębiu Zdroju za wiersz „ Powłoka”.

Ponadto wyręczono nagrody dodatkowe:

Nagrodę Publiczności otrzymał Wojciech Wydmański z II LO im. E. Plater w Sosnowcu za wiersz „Autobus”.

Nagrodę dla najlepszego wiersza poety z Zagłębia ufundowaną przez Radę Rodziców Komitetu Rodzicielskiego przy II LO im. E. Plater w Sosnowcu otrzymała Aleksandra Łojewska z V LO Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej za wiersz „Do przyjaciela”. Otrzymała ona również Nagrodę Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO im. E. Plater „Plateranie.

Wszystkim uczestnikom życzę dalszej twórczej pasji i sukcesów w następnych konkursach.

Zapraszam poniżej do obejrzenia zdjęć oraz wszystkich fotografii w zakładce galeria.

W artykule wykorzystano również materiały udostępnione z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu