Konsultacje Społeczne w sprawie rewitalizacji Parku Kruczkowskiego i Egzotarium

W dniu 05.08.2014 roku w Urzędzie Miasta Sosnowca odbyło się pierwsze z zaplanowanych trzech spotkań dotyczących konsultacji społecznych związanych z projektem powstania w Sosnowcu Parku Linearnego. Projekt ten miałby objąć m.in. rewitalizację miejskiego Parku Kruczkowskiego położonego nad rzeką Brynicą w dzielnicy Stary Sosnowiec oraz największą atrakcję tegoż parku - Sosnowieckie Egzotarium. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogłem osobiście uczestniczyć w organizowanym spotkaniu, lecz za pośrednictwem Pani Beaty Biała, która pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Miłośników Orchidei (organizatorki corocznej wiosennej wystawy Dni Orchidei w Sosnowieckim Egzotarium patrz zakładka aktualności z dnia 16.04.2014 roku), która wzięła udział w spotkaniu, mogę przekazać Państwu garść informacji.

Na samym wstępie spotkania dokładnie omówiono wyniki ankiety, jaka została wcześniej przeprowadzona wśród mieszkańców Sosnowca oraz innych miast Zagłębia. Wynika z nich, że ponad 80% ankietowanych osób korzysta z parków i terenów zieleni. Osoby te oczekują m.in., że miejsca te będą  bezpieczną, przyjemną i spokojną formą odpoczynku i relaksu, będą również spełniać funkcje edukacyjne i umożliwią kontakt z przyrodą. Z drugiej strony parki mają też zapewnić rozrywkę dla dzieci np. poprzez place zabaw oraz umożliwić uprawianie sportu np. poprzez ścieżki rowerowe.

Następnie omówiono propozycje Miasta, dotyczące zagospodarowania Parku Kruczkowskiego, a w szczególności samego Egzotarium. Zaproponowano  m.in. powstanie sal  z roślinnością tropikalną i śródziemnomorską (o powierzchni 1500 metrów kwadratowych i wysokości od 6 do18 metrów.), salę zabaw dla dzieci (o powierzchni 1000 metrów kwadratowych), sale kinową, sala konferencyjną oraz mnóstwo innych pomieszczeń. Jednakże w propozycjach tych zabrakło bardzo ważnych projektów związanych ze szklarnią czy tzw. „Palmiarnią”, co jest najważniejszym elementem tego typu nowocześnie funkcjonujących obiektów.  Jeżeli chodzi o propozycje zagospodarowania samego terenu Parku Kruczkowskiego w większości przypadków wiązały się one z koniecznością wycinki części drzew, co na pewno wpłynęłoby ujemnie na wizerunek parku. Zebrani na sali uczestnicy spotkania zwrócili uwagę i zgodnym głosem wyrazili swoją opinię, że obiekt Egzotarium wraz z przyległymi terenami powinien stać się Perłą Naszego Regionu.

Dlatego tak ważny jest Państwa udział w kolejnych spotkaniach konsultacyjnych, które odbędą się w dniach 12 i 26 sierpnia. W szczególności chciałbym Państwa zaprosić na spotkanie 12 sierpnia, które będzie odbywać się przed Sosnowieckim Egzotarium lub w przypadku złej aury pogodowej w jego wnętrzu, ponieważ na pewno wszystkim nam zależy by obiekt ten stał się Wizytówką Naszego Miasta, jako nowoczesne centrum edukacyjno-naukowe, przyjazne wszystkim i pozwalające odpocząć i zrelaksować się naprawdę blisko natury.

Serdecznie zapraszam razem naprawdę można wiele osiągnąć.