Konsultacje Społeczne w Sosnowieckim Egzotarium

W dniu 12.08.2014 w Sosnowieckim Egzotarium odbyło się drugie spotkanie dotyczące konsultacji społecznych związanych z projektem powstania w Sosnowcu Parku Linearnego (pierwsze odbyło się w Urzędzie Miasta patrz zakładka z dnia 06.08.2014). Pomimo wakacyjnego terminu konsultacji na spotkanie przybyło około 30 osób w głównej mierze mieszkańców Starego Sosnowca w szczególności Osiedla „Piastów”. Wśród przybyłych osób było nam też miło gościć Pana Roberta mieszkającego w Będzinie, który aktywnie uczestniczył w dyskusji. W trakcie spotkania zostały przeprowadzone warsztaty, które polegały na tym, że wszyscy uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy w ramach, których każda z grup miała za zadanie na przygotowanych przez Miasto planszach (przedstawiających m.in. Egzotarium, Park Kruczkowskiego oraz tereny bezpośrednio otaczające te miejsca), przedstawić swoje pomysły i oczekiwania związane z zagospodarowaniem całej infrastruktury terenu, gdzie ma powstać Park Linearny. Wspólne działania zrodziły wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań, które spotkały się z dużą aprobatą zgromadzonych osób, zaliczyć do nich m.in. mogliśmy:

  • nowoczesne zagospodarowanie obiektu samego Egzotarium, gdzie 80% powierzchni zajmowałaby stała ekspozycja zaś pozostałe 20% dodatkowe sale;
  • system informatyczny w Egzotarium;
  • Park Sensoryczny oraz strefa rodzinna;
  • ekspozycja akwarystyczna, motylarnia i paprociarnia;
  • skatepark;
  • ścieżki edukacyjne i park botaniczny;
  • wyznaczenie pasów pieszych i rowerowych;
  • skwer dla psów;
  • parkingi, punkty gastronomiczne i toalety.

Ciekawym pomysłem jednej z grup byłoby stworzenie Parku Ekologicznego, który mógłby nie tylko zaspokoić nasze największe potrzeby społeczne, ale także ekologiczne ze względu na filtrującą i klimatotwórczą rolę zieleni. Innym pomysłem byłoby też np. stworzenie Parku Miniatur, w którym, znalazłyby się najważniejsze symbole Zagłębia. Mamy nadzieję, że część naszych pomysłów i rozwiązań będzie wzięta pod uwagę i znajdzie swoje miejsce podczas rewitalizacji tego terenu. Po raz kolejny wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili swoją jednomyślność i zgodną opinię co do słuszności tej inwestycji, dzięki której można byłoby stworzyć wspaniałe miejsce do relaksu i odpoczynku naprawdę blisko natury. Wszystkim Państwu w imieniu własnym oraz Pani Beaty Biała chciałbym gorąco podziękować za przybycie na to ważne spotkanie, jednocześnie zapraszam na kolejne, które odbędzie się 26.08.2014, w Urzędzie Miasta Sosnowca. Naprawdę razem możemy wiele zdziałać. Poniżej zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.